Најбољи глумци и рецитатори

Првог дана Дечије недеље, ГО Врачар и Удружење пријатеља деце Врача, наградили су најбоље глумце и рецитатора из наше школе.

Европска година културног наслеђа –уметност дељења

Пријатељи деце Београда у сарадњи са Општином Врачар и другим општинама града Београда организовале су активност у оквиру “Дана европске баштине 2018.“

Активност је подразумевала упознавање споменика културе на Општини Врачар и другим општинама града Београда.ОШ“Јован Миодраговић“ се одазвала позиву Пријатеља деце Општине Врачар и преузела учешће.Дана 27.09.2018.године у 11 часова ученици осмог разреда који су предходно подељени у три групе са својим  наставницима сакупили су се испред платоа Општине Врачар где је било полазно место.На платоу општине су их дочекали заменик председника општине госпођа Радмила Сарић и председник удружења „Пријатељи деце Врачара“господин Драги Величковић.Они су ученике поздравили,пожелели да успешно обаве задатке и упутили на исте који су подразумевали проналажење културних споменика Општине Врачар који су били уцртани на карти који су се налазили у три коверте ковертаме.Ученици су били замољени да се сликају што је уједно био и почетак активности.На основу карата ученици су морали да нађу споменик Милутина Миланковића,Возарев крст и споменик ослободиоцима београда 1806 године.

Ученици су се сликала испред сваког пронађеног споменика и послали по друштвеним мрежама што је и био циљ ове активности да се промовише српска културна баштина као део европског културног наслеђа.

Наставник географије:Светлана Баровић

Предавања у оквиру Дана европске баштине

Поводом обележавања стогодишњице завршетка Првог светског рата, одржано је предавање у Француском институту 12. септембра 2018. године под називом  „Крај првог светског рата на Балкану,,

Наставница историје Тамара Станисављевић Масалушић и наставница француског језика Драгица Шајн водиле су ученике из одељења 8/1 и 8/4 на предавање. За слушаоце предавања био је обезбеђен симултани превод.

Предавачи су били историчари из Француске и Румуније. Тема предавања је била упоређивање борбених искустава на западном и источном фронту са акцентом на улогу и значај Источног фронта у Првом светском рату. Предавачи су критичком анализом историјских извора говорили о борбама на Балкану и стратешком значају који је заузимао Источни фронт, о државама које су учествовале у сукобима и њиховом међусобном односу пре и после рата до успостављања нове равнотеже у Европи.

Ученици су имали прилику да присуствују једном научном скупу на ком је анализирана тема Првог светског рата из угла француских и румунских историчара. Историјиски догађаји су осветљени из једног другог угла. Ученицима је на конкретном примеру представљена критичка анализа историјских извора.  На тај начин проширили своја знања о Првом светском рату, који ће детаљно обрађивати на редовним часовима историје током школске године.

Дани европске баштине-Позајмљенице у српском језику

На часовима српског језика ученици осмог и шестог разреда дали су свој допринос обележавању Дана европске баштине пројектима  на хамеру и у Power Pointu на тему : Позајмљенице у српском језику.
Од мноштва креативних и оригиналних радова приређена је изложба на паноима школе, а ми смо издвојили следеће радове у електронској форми.Погледајте.

Тања Лабан, професор српског језика